Skip to main content

Pilates Nedir? Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemidir. Pilatesin faydaları saymakla bitmiyor. Vücudunuza esneklik katar, kaslarınızı açıp çalıştırır, dayanıklılığınızı artırır, stresinizi alıp ruhunuzu rahatlatır. Bu harika egzersizle yaşam kalitenizi ve konforunuzu yükseltmeniz mümkün. Pilatesin faydalarını yazımızda keşfedin.

Pilates nedir?

Pilates sayısız faydası olan son derece ciddi bir fiziksel fitness programı. En temeldeki faydası şu: Yaşam kalitemizi ve konforumuzu artırıyor. Yüz yıldır hayatımızda olan pilatesi, “hareket sistemi, nefes ve dengenin birleşimi” diye özetleyebiliriz.
Tüm vücudu çalıştırmaya yönelik egzersizleri kapsar. Mat üzerinde yapılabilir, pilates topu kullanılabilir veya Pilates aleti ile direnci artıran farklı egzersiz türlerini içerebilir. Denge, esneklik, kas geliştirme ve genel vücut sağlığı için iyi bir spordur.

Pilates ne işe yarar?

Temel pilates hareketleri, lastik ve topla yapılan hareketler, ayrıca aletli uygulanan tekniğiyle kaslarımızı çalıştıran pilates, eklemlerimizi ve kemiklerimizi koruyor. Pilatesi önemli bir sağlık sorunu taşımadıkça 10 yaşından 80 yaşına kadar herkes yapabilir. En ideal sonuçlar için haftada en az 2 kez, mümkünse 3-4 kez yapılması öneriliyor.

Aslen bir zayıflama yöntemi olmasa da, bedenin daralmasını sağladığı için pilates yapılırken 1-2 beden incelmek de mümkün.

Pilatesin 10 faydası

1.    Kasları güçlendiriyor ve uzatıyor.
2.    Vücuttaki tüm kasları çalıştırıyor, normal şartlarda pek aktif olmayan bazı kasları da harekete geçiriyor.
3.    Vücudu sıkılaştırıp esnekliğini artırıyor, şekillendirerek daha estetik görünmesini sağlıyor.
4.    İskelet – omurga rahatsızlıklarına ve duruş bozukluklarına iyi geliyor, omurgayı dikleştiriyor.
5.    Sakatlanma riskini azaltıyor, sakatlanmalar sonrasındaki iyileşme evresini kısaltıyor.
6.    Kan dolaşımını hızlandırıyor, daha iyi nefes alıp vermenizi sağlıyor, dokularınıza daha fazla oksijen gitmesini destekliyor.
7.    Beden, zihin ve ruh birliği sağlıyor.
8.    Denge ve koordinasyon unsurlarını geliştiriyor.
9.    Özgüven ve zindelik kazandırıyor.
10.    Pozitif enerjiyi artırıyor, stresi azaltıyor.

Dikkat edilmesi gereken 10 şey

1.    Eğer bir sağlık sorununuz varsa pilates derslerine başlamadan önce doktor kontrolünden geçmelisiniz.
2.    Hiç pilates yapmadıysanız öncesinde bir fitness programına katılmanız kesinlikle daha faydalı olacaktır.
3.    Pilatese mutlaka bir eğitmen gözetiminde başlamalısınız. Temel eğitimi aldıktan sonra evde de yapabilirsiniz.
4.    Pilates eğitiminde uzman bir spor salonu seçmelisiniz. Vücut analiziniz yapılmalı, kaslarınızın ne durumda olduğu önceden belirlenmeli. Eğitmeninizin seçiminde titiz olmalı, sertifikalarını sormalısınız.
5.    Doğru nefes alıp vermek pilatesin temeli. Hareketleri sorunsuz yapmak, kasları aktif hale geçirmek, vücudu rahatlatmak, dayanıklılığınızı ve kan dolaşımını artırmak için bu bir zorunluluk. Zaten pilates hareketlerini nefes alma tekniği yönlendiriyor.
6.    Bazı temel hareketlerde zorlanabilir ve acı hissedebilirsiniz; böyle bir durum oluştuğunda ara vermeli veya durmalısınız.
7.    Tüm hareketleri karnınızı içinize çekerek yapmalısınız. Karnı içeri çekmek, pilates hareketlerinin daha kolay yapılmasını ve dengede kalmanızı sağlıyor.
8.    Pilateste bazı hareketler size gereksiz gibi gelebilir ama bunlar bile hiç çalışmayan bir kasınızı harekete geçirir. Pilateste detaylar ve hareketlerin akıcılığı önemlidir. Bu nedenle tüm hareketleri ciddiyetle takip etmelisiniz.
9.    Kas kitlenizde kayıp olmaması için pilates yapacağınız günler protein ve karbonhidrat almaya özen göstermeli, yeterince sıvı tüketmelisiniz. Pilatesi aç veya tokken yapmamalı, derse başlamadan 1 veya 1 buçuk saat önce yemeyi bırakmalısınız.
10.    Hareketlerinizin kısıtlanmaması ve kaslarınızın takibi için pilatesi spor taytı ve çorapla (veya çıplak ayak) yapmalısınız.